Köpek Eğitimine Genel Bakış

Köpek eğitimi dediğimizde belirli bir yaşta başlayıp belirli bir süre devam eden bir süreç aklımıza geliyor. Ve bu sürenin sonunda bizimle tamamen uyumlu her ortamda davranışlarını kontrol edebileceğimiz ve dikkatini sürekli üzerimizde tutabilen bir köpek hayal ediyoruz. Ama bu beklentilerin büyük bir çoğunluğu hayal kırıklığı oluyor bizler için. Bu konuyla ilgili en sık karşılaştığım soru “köpeğimizin eğitimine ne zaman başlamalıyız?” oluyor. Çok net söylemeliyim ki bu soruyu soruyorsak eğitim için geç kalmışız demektir. Alışılmışın dışında bir şey söylemem gerekirse köpek eğitimi siz köpeğinizi sahiplenmeden önce başlar. Çünkü eğitim iletişimdir. Biz insanlardan tamamen farklı olan bir canlıyla iletişim kurabilmemiz için önce onu tanımalıyız. Bu nedenle kulaktan dolma bilgilerimizi bir kenara bırakıp köpek sahiplenmeden önce, köpek nasıl bir canlıdır? Nasıl düşünür? Nasıl davranır? Nasıl Beslenir? Gibi sorulara cevap bulmalıyız. Köpeği tanımak eğitim için atılması gereken ilk adımdır. Onlar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra köpeğinizi sahiplendiğiniz an eğitim başladı demektir. Çocuklarımızda okul öncesi eğitim ne kadar önemliyse, köpeklerde de bizimle yaşamaya başladığı ilk haftalar çok önemli. Bu haftalarda yapacağımız doğrular ve yanlışlar onun ilerdeki davranışlarını ve karakterini belirleyecektir.

Yavruyken hoşunuza giden davranışların bir çoğu büyüdüğü zaman sizler için sorun oluyor. Örneğin, Üzerinize atlayıp iki ayağı üzerinde sizden ilgi bekleyen bir yavru köpeğin o an ki şirinliği hoşunuza gidebilir. Peki 40 kg’a ulaştığında da üzerinize atlaması size hala şirin görünecek mi ? Muhtemelen hayır. Üste atlama en çok şikayet edilen konu. Ama bunu farkında olmadan köpeklere biz öğretiyoruz. Her üzerimize atlayışında onu seviyoruz gülüyoruz. Bu şekilde ona bir davranış kazandırıyoruz. Ve erişkin hale geldiğinde öğrettiğimiz bu davranıştan dolayı ona kızıyoruz, onun zihnini tamamen karışık bir hale getiriyoruz. Şikayet ettiğiniz davranışları bir düşünün büyük bir çoğunluğunun yavruyken hoşunuza giden davranışlar olduğunu göreceksiniz. Peki zamanında yani size ilk geldiği andan itibaren onun erişkin bir köpek olduğunda göstermesini istediğiniz davranışları kazanması için yönlendirebilseydiniz bu şikayetler olur muydu? Hayır. Birçok köpek sahibi bu tarz problemler yüzünden köpeği erişkin hale geldiğinde artık ona vakit ayırmıyor. Peki onu zamanında eğitmedik diye onu bir kafese kapatmak ya da bağlamak doğru mu? Unutmamak gerekir ki hiçbir köpek davranışlarıyla birlikte gelmez ona herşeyi biz öğretiriz.

Vurgulamak istediğim köpek eğitiminin komutlardan ibaret olmadığıdır. Birlikte yaşamayı öğretmediğimiz bir köpeğin “Otur” komutunu yapıyor olması onun ve bizim mutlu olacağımız

Latif EROL