KÖPEKLERDE BESLENME VE TUVALET ALIŞKANLIĞI
En çok problem yaşadığımız ve üzerine en çok çözümü olan bir konu beslenme ve tuvalet alışkanlığıdır. Yoldan geçen birine bile sorsanız tuvalet hakkında size bir çözüm sunabilir. Evet; bu alışkanlığı kazandırmanın tek değil birden çok yolu var ama hangisi doğru biz hangisini yapacağız. Ben size en basit en rahat olan yoldan bahsedeceğim. Beslenme ayrı bir konu başlığı. Bu hafta beslenme konusunda çok detaya girmeden sadece alışkanlıktan bahsedip ilerleyen haftalarda beslenmeyi ayrı bir konu başlığı olarak ele alacağız . Bu iki konuyu birlikte anlatma sebebim birbirleriyle doğrudan ilişkili oldukları içindir.
Bu iki alışkanlığı kazandırmak için bilmemiz gereken ilk konu onların biyolojik bir saate sahip olduklarıdır.Yaşamış ya da çevrenizde duymuşunuzdur. İş dönüşünüzde daha siz gelmeden köpeğinizin hareketlendiğini heyecanlandığını duyarsınız. Hatta benim geldiğimi daha sokağa girdiğimde anlıyor dersiniz. İşte bu kodlamış oldukları biyolojik saatin davranışları üzerinde ki bir etkisi. Bizim üzerimize düşen onların bu biyolojik saatlerini ayarlayabilmeleri için bir düzen oluşturmak.
Kendi hayatımıza göre bir düzen oluşturabiliriz. Örneğin her sabah saat 08.00-09.00 arasında onlara vakit ayırabileceksem sabah yemek ve gezdirme saatlerini 08.00 olarak belirleyebilirim. Bu 10.00-11.00 de olabilir. Yeter ki her gün aynı saatte olmasına özen gösterelim. Yemek saatinden sonra dikkat etmemiz gereken diğer bir konu yemek süresi. Bu konuda da oldukça çok soru geliyor. Onlara bir yemek süresi tanımalıyız. Bunun içinde en fazla 15-20 dk’lık bir zaman dilimi onlar için yeterli. Bunu yaptığım takdirde. Onların yemek sırasında başka bir şeyle ilgilenmelerinin ve yemek seçme lüksünün önüne geçmiş oluruz. Ve son olarak da mama miktarı. Bir köpeğin gelişimi,egzersizi ve kilosuna göre günlük tüketmesi gereken miktar mama paketlerinin üzerinde belirtiliyor. Örneğin günlük tüketmesi gereken miktar 300gr ise benim köpeğime 500 gr yedirmem ona kesinlikle fayda sağlamayacak. Hatta zararı bile olacak. Çünkü onun günlük ihtiyacı olan ve sindirebileceği miktar belli. Bunu aşarsam fazla kilo almasına sebep olarak sağlığını tehlikeye atmış olurum.Diyelim ki kilo yapmıyor ama bol miktarda dışkı yapıyor. Özetleyecek olursak beslenme alışkanlığı için dikkat etmem gereken 3 unsur. Yemek saati, yemek süresi ve yemek miktarı. Bunu sağladıktan sonra tuvalet alışkanlığı için işimiz kolaylaşmış oluyor.
Özellikle yavru köpekler yemeğini yedikten sonra 15-20 dk içerisinde tuvaletini yapacaktır. Burda yapmam gereken tek şey takip etmek. Yemeğini yedikten sonra onu alıp tuvaletini nereye yapmasını istiyorsak oraya götürmeliyiz. Her öğünü sonrasında bunu yaparsak. Ve belirlediğimiz saatlere sadık kalırsak köpeğimizin biyolojik saatine yemek ve tuvalet zamanlarını kodlamış oluruz. Burada karşılaşabileceğimiz bir sorun köpeğin hem dışarıya çıkardığımızda tuvaletini yapması hem de içeri geldiğinde tekrar yapması. Bunu yapıyorsa ya mamayı fazla veriyoruzdur ya da verdiğimiz mama ona fayda sağlamıyordur. Özellikle tahıl ağırlıklı mamalarda bu duruma çok sık rastlanabilir. Bu sorunla karşılaştığımızda yapmamız gereken mama gramajını tekrar gözden geçirmek ya da farklı markalara yönelmek. Tabi bu konuda veteriner hekimimize kesinlikle danışmalıyız. Önerilerini dikkate almalıyız.
Köpeğimize ayıracağımız vakit için bu şekilde bir düzen oluşturursak onların sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlarız. Çünkü düzensiz bir yaşam bizler için ne kadar olumsuz ise onlar için de o kadar olumsuz bir durum. İştahlarından tutunda davranışlarına kadar kötü bir şekilde yansıyacaktır. Köpeğimizin mutlu ve sağlıklı olması bizlerinde mutlu olması anlamına gelir.. Mutluluğunuzu ertelemeyin..

Latif EROL