Köpek Eğitiminde Başarının Anahtarı Saygı..
Köpek psikolojisi hakkında bildiğimiz ilk şey onların sürü psikolojisinde yaşadığıdır. Bu genel bilgiden ziyade ihtiyacımız olan bu psikolojinin arkasında ki etmenler ve davranışlarına olan etkisidir aslında. Yine hemen hemen herkesin bildiği ve önerdiği liderlik konusu. Bu konu hakkında da yine bilmemiz gereken nasıl lider olabileceğimizdir. İşte burada sağlamamız gereken köpeğimizin bizden korkması değil bize tamamen saygı duyabilmesidir.
Korku ile saygının davranışlara olan etkisini kendi hayatımızdan örnekleyelim. Öğrenim hayatımızda saygı duyduğumuz öğretmen ile korktuğumuz öğretmene yaklaşımımızı bakışımızı düşünelim. Korktuğumuz bir öğretmen arkasını döndüğünde her türlü davranışı gösterebilirken saygı duyduğumuz bir öğretmen sınıftan çıksa bile davranışlarımız o sanki sınıftaymış gibi aynı şekilde devam eder. Ya da iş hayatından pay biçelim. Saygı duyduğumuz bir yöneticimizin bize bir iş verdiğinde o işi yapışımız ile saygı duymadığımız ama yöneticimiz olan bir kişinin verdiği işleri yerine getirirken ki isteğimizi şevkimizi düşünelim. Köpeğimizle aramızda kuracağımız ilişki emin olun aynı mantıkta. Köpeğimiz bizden korktuğu için sözümüzü dinliyor olabilir. Ama bizim dışımızda ki etkenlerin dahil olduğu bir ortamda korku davranışlarını ne kadar kontrol edebilecektir? Köpeğimiz dikkatini bizde ne kadar yoğunlaştırabilecektir? ,
Korku mutluluk getirmez. İki farklı köpek düşünün biri sahibi bir komut verdiğinde o komutu yerine getirirken kuyruğunu sallaya sallaya sahibinin gözlerinin içine bakarak gayet istekli ve mutlu, diğer köpek ise sahibinin gözüne bakamıyor gayet isteksiz ama çaresizlikten kazandığı davranışı yerine getiriyor. Köpeğiniz hangisi olmalı? Herkesin cevabı aynı muhtemelen.
İşte bu yüzden onlardan beklentimiz kesinlikle bizden korkmaları değil bize saygı duyabilmeleri olmalıdır. Bizimle vakit geçirmekten müthiş derece keyif almalı bişey söylesede yapsam diye gözünü bizden ayırmamalı.
Peki bir köpeğin saygısını nasıl kazanabiliriz?
Herşeyden önce istikrarlı olmalıyız. Sergilediği bir davranışı bir gün severek pekiştirirken bir gün kızarak engellersek köpeğimin aklında bir çelişki oluşmasına neden olurum. Ve bir çelişki bir sorun demek. Diğer bir unsur ise alan paylaşımı evimizde ya da bahçemizde farketmez köpeğimizin barındığı yer bize aittir ve bizler bu yeri onunla sadece paylaşırıyoruz. Evimizin bahçemizin her noktasını sahiplenebilmeliyiz ve bulunduğu her alana kolayca el koyabilmeliyiz.Yemekde aynı şekilde ona verdiğimiz mama bize aittir ve biz bunu onunla paylaşıyoruz. Mama kabını yere koydunuz hatta daha elinizde ve köpeğiniz sürekli mama kabına sıçrıyor ya da yere koyar koymaz hemen mama kabına burnunu sokuyorsa aramızda ki ilişkiyi gözden geçirmeliyiz. Biz lideriz onlar takipçi ama yürüyüşe çıkarken kapıdan ilk köpeğimiz çıkıyor. Bu da bi çelişki.. Ben lidersem kapıdan ilk ben çıkarım. Onları hiçbirşeyden mahrum bırakmadan yapmak istediği bir çok şeyi yapmasına izin vermeliyiz tabi ki ama bunu köpeğimize aktarırken onun algısında uyandırmamız gereken unsur ise herşeyi biz istediğimiz için yapıyor olmasıdır. Yolda yürürken bir alana ısrala gitmek istiyor. Herhangi bir tehlike yoksa oraya gitmesine izin verebiliriz ama oraya önce biz gitmeliyiz. Elimizde ki kayışı ısrarla asılırken ulaşmak istediği alana ulaşmasına müsaade ediyorsak ona istediği herşeyi yapabileceğini aşılamış oluyoruz.
Saygı biz insan ilişkilerinde ne kadar önemli bir unsur ise köpeğimizle aramızda ki ilişki de de en az bu kadar önemlidir.

Latif EROL