Yavru köpeğimizin ısırma problemlerini yönetmek ve kontrol etmek, biz pet sahipleri için büyük bir zorluk olabilir.Ama iyi haber kararlı ve istikrarlı yönlendirme ile bu sorunu çözmek mümkün.

Yavru köpekler, keskin dişlerini, sahiplerinin elleri ve ayakları da dahil olmak üzere, bu diş çıkarma aşamasında hemen hemen her şeye batırmayı severler. Bazı durumlarda, umduğunuz sevimli küçük köpek yavrusu yerine evinize hızlı bir timsah getirmişsiniz gibi hissedebilirsiniz. 🙂

köpeğim ısırıyor
Yavru köpekler neden ısırır?

*Bizden bir şey istediklerinde,
*Oyun olarak ,
*Baskınlık kurmak için ,
*Diş çıkarırken duydukları rahatsızlık ve kaşıntı için ısırırlar

Tüm yavru köpekler ısırır. Bu büyümenin doğal bir parçası olduğu için davranış problemi değildir. Bu nedenle bunu tasma ya da herhangi bir uyarıcı ile negatif yöntemlere başvurmadan çözebiliriz.

Başlamak için amacımız köpeğimize ısırmasının gücünü nasıl kontrol edeceğini öğretmektir. Bu süreçte yavru bizi ısırdığında bizi incittiğini düşünmesini sağlamalıyız. Bu yöntem köpeklerin ısırmayı kendi aralarında çözme yöntemini taklit eder. Yavru köpekler birbirlerini ısırırken sadece çığlık attıklarında dururlar. Bizim de yapmamız gereken bizi ısırdığı anda çok yüksek bir sesle bağırıp onu şaşırtmak ve devamında onunla ilgiyi kesmek olmalıdır. Bunu istikrarlı bir şekilde tekrar edersek yavru köpeğimiz ısırmanın bizim ondan uzaklaşmamıza sebep olduğunu öğrenmiş olacak.

Bu süreçte dikkat etmemiz gerekenler ise;
*Halat çekme gibi ısırmayı teşvik eden oyunlar oynamamalı
*Köpeğinizin sizi veya diğer insanları ısırmasına asla izin vermemeli,
*Ve asla burnuna ya da herhangi bir yerine vurmamalısınız..

Mutlu kalın
Latif EROL